Duminică, Iunie 16, 2024
   
Text Size

Parteneriate

2011 - 2012 Parteneriat bilateral cu „Ecole de Commerce Aimme Stitelmann”, Geneva, Elvetia “Mobilitatea profesională pe piaţa europeană a muncii” Incurajarea cooperarii europene, a unui schimb de informaţii specifice domeniului economic care să contribuie la dezvoltarea profesională şi personală a elevilor. Romania, Elvetia
2009 - 2011 Parteneriat international Dezvoltarea de mecanisme transnaţionale de lupta împotriva traficului de persoane din România şi Bulgaria, EU ref. Ip402030 •Promovarea şi dezvoltarea de bune practici privind protecţia victimelor traficului de persoane.•Promovarea şi dezvoltarea unei coordonări, colaborări şi înţelegeri reciproce între instituţiile de aplicare a legii, alte autorităţi naţionale şi organismele aferente ale Uniunii Europene.Obiective: Scopul proiectului este de a crea un mediu de siguranţă pe ambele părţi ale Dunării printr-un efort comun împotriva riscurilor traficului de persoane în noul context de integrare a României şi Bulgariei în Uniunea Europeană
2008- prezent Parteneriat bilateral cu Franta -  finanţat de Consiliul regional Limousin, derulat in parteneriat cu liceul „Jean Monnet”- Limoges, Franţa Classe Internationale În funcţie de rezultatele şcolare obţinute, participanţilor le este oferită oportunitatea de a continua studiile la un nivel superior în domeniul hotelăriei şi restauraţiei pentru încă un an de stagiu.Clasa internaţională oferă elevilor români posibilitatea de a participa la un an de stagiu de formare profesională în Franţa, alături de elevi polonezi, spanioli, tunisieni şi de alte naţionalităţi.  În fiecare an şcolar se efectuază recrutarea, de către o comisie mixtă de profesori francezi şi români, a viitorilor elevi ai clasei internaţionale dintre absolvenţii de liceu rută directă şi/sau rută progresivă în domeniul turism şi alimentaţie.Romania, Franta

Anunturi

TESTARE JUDETEANA LIMBA ENGLEZA 22 MAI 2024

Din cauza unor probleme tehnice, va rugam sa verificati din nou tabelul cu rezultatele testare bilingv inainte de contestatii.

Termenul de depunere a contestatiilor se prelungeste pana la ora 17. Dupa ora 15, contestatiile pot fi depuse online la adresele

cnva_bacau@yahoo.com

colegiul_ec_bac@yahoo.com

Rezultate initiale

Anunt

BAZA DATE BILINGV_CENTRUL II_ORAL

BAZA DATE BILINGV_CENTRUL II_SCRIS


 

Program de acces pe spatiile exterioare si pe terenul de sport ale colegiului

Lista posturi vacante 2024-2025
Conditii specifice mobilitate 2024-2025

Festivitatea de deschidere a noului an școlar va avea loc luni, 11.sep.2023, pe terenul de sport.

Rezultat selectia dosarelor concurs ocupare post ingrijitor

Rezultat selecția dosarelor concurs ocupare post muncitor

Anunt concurs ocupare posturi

Evenimente

Date contact

Colegiul Economic "Ion Ghica" Bacau

str. 9 Mai nr. 104, Tel. 0234 510 435, colegiul_ec_bc@yahoo.com

Login Form