Duminică, Iunie 16, 2024
   
Text Size

ION GHICA, PERSONALITATE REMARCABILĂ A CULTURII ROMÂNE

Ion Ghica s-a născut la 12 august 1816 în Bucureşti şi a murit la 22 aprilie 1897 la Ghergani, judeţul Dâmboviţa. Este un distins scriitor, om politic şi economist care a contribuit activ la propăşirea ţării şi la crearea statului naţional modern. Ion Ghica a ocupat funcţii importante în stat şi anume: două mandate de Prim-Ministru al României (28 iulie 1866-13 martie 1867; 26 decembrie 1870 -24 martie 1871),un mandat de Ministru al Afacerilor Externe(11 februarie 1866-10 mai 1866),precum şi Ambasador la Londra,în 1881.Distins cărturar,a fost şi preşedinte al Academiei Române,în patru rânduri(1876-1882;1884-1887;1890-1893;1894-1895).

Ion Ghica a fost şi unul dintre pionerii ştiinţelor economice la noi în ţară,opera sa în acest domeniu fiind reprezentată de „Convorbiri economice”,publicate în mai multe ediţii,încă din timpul vieţii sale. Atracţia pentru studiul economiei s-a manifestat încă din timpul studiilor la Paris, la Universitatea Sorbona. A fost propagator al ideii liberului schimb şi al unificării vamale -„Unirea vămilor între Moldova şi Valahia”- precum şi al unificării monetare-„Măsuri şi greutăţi româneşti şi moldoveneşti”. Ca un adevărat vizionar, Ion Ghica susţinea, acum 150 de ani, „unificarea monetară mondială”. El considera creditul un factor de progres şi prosperitate economică.În 1861 realizează chiar proiectul unei Bănci Române,un capital de un milion de galbeni, iar în 1873 conduce instituţia Creditului Funciar Rural.

În 1997,la a III-a Conferinţă Naţională a Asociaţiei Generale a Economiştilor din România -AGER- s-a decis ca ziua de 23 noiembrie să fie dedicată specialiştilor din domeniul economic. În fiecare an, cu acest prilej, se face trimitere la susţinerea primului curs universitar de Economie politică din ţara noastră,de către eruditul profesor economist Ion Ghica. Această prelegere inaugurală avea loc în 1843 la Academia Mihăileană,din Iaşi.

În final,să nu uităm că Ion Ghica s-a născut în familia logofătului Dimitrie Ghica şi Mariei Câmpinaru,una dintre cele mai vechi din Ţările Române, din rândul careia au facut parte domnitori, oameni politici marcanţi. El a primit o educaţie europeană obţinând bacalaureatul în litere la Sorbona,Paris-1836.

Spre sfârşitul vieţii s-a retras din activitatea politică,economică şi culturală pe moşia sa de la Ghergani, unde s-a stins la vârsta de 81 de ani,în 1897.


Autor:prof.Kramer Olimpia

Anunturi

TESTARE JUDETEANA LIMBA ENGLEZA 22 MAI 2024

Din cauza unor probleme tehnice, va rugam sa verificati din nou tabelul cu rezultatele testare bilingv inainte de contestatii.

Termenul de depunere a contestatiilor se prelungeste pana la ora 17. Dupa ora 15, contestatiile pot fi depuse online la adresele

cnva_bacau@yahoo.com

colegiul_ec_bac@yahoo.com

Rezultate initiale

Anunt

BAZA DATE BILINGV_CENTRUL II_ORAL

BAZA DATE BILINGV_CENTRUL II_SCRIS


 

Program de acces pe spatiile exterioare si pe terenul de sport ale colegiului

Lista posturi vacante 2024-2025
Conditii specifice mobilitate 2024-2025

Festivitatea de deschidere a noului an școlar va avea loc luni, 11.sep.2023, pe terenul de sport.

Rezultat selectia dosarelor concurs ocupare post ingrijitor

Rezultat selecția dosarelor concurs ocupare post muncitor

Anunt concurs ocupare posturi

Evenimente

Date contact

Colegiul Economic "Ion Ghica" Bacau

str. 9 Mai nr. 104, Tel. 0234 510 435, colegiul_ec_bc@yahoo.com

Login Form